Najlepsze praktyki dla SaaS backup. Jak chronić swoje dane w chmurze?

Popularność SaaS (Software as a Service) nieustannie wzrasta szczególnie w sektorze biznesowym. Przechowywanie informacji w modelu SaaS jest wygodne i elastyczne niestety z doświadczenia wiemy, że wiele firm, które korzystają z tej usługi, z czasem traci czujność i lekceważy (oczywiście zupełnie nieświadomie) bardzo ważną zasadę, która tak naprawdę może zaważyć o "być albo nie być" firmy, w momencie gdy dane zostaną utracone. Pamiętaj, że to Ty jako właściciel albo zarządzający biznesem odpowiadasz za bezpieczeństwo danych. Odpowiednie strategie tworzenia kopii zapasowych oraz wybór niezawodnego dostawcy usług backupu mogą okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zapewniając firmie bezpieczeństwo i ciągłość działania.

Sprawdź, jak wybór odpowiednich rozwiązań może ochronić Twoją firmę przed utratą poufnych informacji w wyniku przypadkowego usunięcia lub ataku ransomware.

Wprowadzenie do SaaS backup

Niezaprzeczalnie model SaaS (Software as a Service) zmienił sposób, w jaki firmy korzystają z oprogramowania. Zaoferował on użytkownikom dostęp do aplikacji takich jak Microsoft Teams, Google Workspace czy Salesforce bez potrzeby inwestowania w kosztowną infrastrukturę IT. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skupić się na swojej działalności, korzystając z elastyczności i skalowalności chmury. Podsumowując - model SaaS to kawał dobrej roboty, który całkowicie zmienił wirtualną rzeczywistość, eiminując potrzebę zakupu drogich licencji, czy własnych serwerów. Czy zatem jest jakieś "ale"?

Wiele osób korzystających z SaaS błędnie zakłada, że dostawcy tych usług automatycznie zapewniają pełną ochronę danych. W rzeczywistości bowiem sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana i opiera się na tzw. modelu współdzielonej odpowiedzialności.

Dane trzymane w chmurze - czyja to własność?

Ok, więc czyją własnością są wszystkie dane trzymane w chmurze? Kto faktycznie jest ich właścicielem i co to znaczy "współdzielona odpowiedzialność", o której wspomnieliśmy powyżej? W większości przypadków dane generowane przez użytkownika, takie jak dokumenty, e-maile czy pliki – należą do niego (czyli Ciebie). Jednak to, jak te dane są przechowywane, przetwarzane i zabezpieczane, zależy już od warunków umowy z dostawcą SaaS.

Dane, które generujesz w chmurze, należą do Ciebie, ale ich bezpieczeństwo nie jest już wyłącznie w Twoich rękach. To właśnie sedno modelu współdzielonej odpowiedzialności.

W praktyce oznacza to, że masz prawo do swoich danych, ale dostawca usługi ma nad nimi techniczną kontrolę, a to z kolei może prowadzić do ograniczeń w zakresie dostępu lub migracji danych. Choć dostawcy SaaS, tacy jak Microsoft 365 czy Salesforce, zapewniają infrastrukturę i dostępność platformy, to Ty jako użytkownik odpowiadasz za ochronę swoich danych przed przypadkowym usunięciem, atakami ransomware czy błędami konfiguracyjnymi.

Ochrona danych w chmurze

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych nowych w chmurze, popada w skrajności. Z jednej strony obawiają się migracji danych do chmury, z drugiej – po przejściu na SaaS, bezkrytycznie ufają dostawcom. Tymczasem nawet AWS czy Salesforce nie zapewniają pełnej ochrony.

Dostawcy SaaS dbają o „bezpieczeństwo chmury” (security of the cloud) – czyli fizyczną ochronę serwerów, sieć czy aktualizacje systemowe. Jednak „bezpieczeństwo w chmurze” (security in the cloud), takie jak kontrola dostępu, szyfrowanie danych czy backup, spoczywa na Tobie.

5 najczęstszych powodów utraty danych w chmurze

Ta informacja z pewnością Cię zaskoczy. 84% firm doświadczyło utraty danych w chmurze w ciągu ostatnich 2 lat [1]. Nawet największe platformy, takie jak Microsoft 365 czy Salesforce, nie chronią w pełni Twoich zasobów. Zagrożeń jest naprawdę wiele – od prostych błędów po zaawansowane ataki.

5 najczęstszych powodów utraty danych w chmurze

1. Błędy synchronizacji

Synchronizacja danych między urządzeniami a chmurą wydaje się prosta, ale awarie sieci, przepełniona przestrzeń dyskowa czy konflikty wersji plików mogą prowadzić do utraty krytycznych informacji.

2. Błędy ludzkie

Czy wiesz, że ponad połowa wycieków danych wynika z niewinnych pomyłek ludzkich? [2] Przypadkowe usunięcia folderu, nadpisanie pliku czy udostępnienie wrażliwych danych niewłaściwym osobom. Brak szkoleń pracowników w niemałym stopniu przyczynia się do powstawania tego rodzaju pomyłek.

3. Złośliwe żądania usunięcia danych

Nie zawsze chodzi o przypadki. Bywa, że zdyscyplinowany pracownik celowo kasuje dane – z zemsty lub dla korzyści.

4. Ataki hakerskie

44% firm doświadczyło naruszenia danych w chmurze w ciągu ostatniego roku, a 31% z nich wskazało na błędy konfiguracji lub luki w zabezpieczeniach jako przyczynę. [3] Atakujący często wykorzystują otwarte zasoby S3 w AWS lub niechronione endpointy.

5. Ransomware

Grupy hakerskie coraz częściej szyfrują dane w chmurze, wykorzystując luki w usługach. Musisz mieć świadomość, że nawet po zapłaceniu okupu firmy odzyskują jedynie około połowy zaszyfrowanych danych.

Statystyki bezpieczeństwa w chmurze

Skoro omówiliśmy już najczęstsze błędy i zagrożenia pora przejść do skutecznych sposobów na ich uniknięcie.

Jak IQ Backup wspiera użytkowników SaaS?

IQ Backup - Wsparcie użytkowników SaaS

Już wiesz, że nawet jeśli dane formalnie należą do Ciebie, ich ochrona wymaga aktywnych działań. Rozwiązania takie jak IQ Backup oferują kompleksową ochronę Twoich danych przechowywanych w aplikacjach SaaS, takich jak Microsoft Teams czy Google Workspace. Dzięki stosowanym przez nas zaawansowanym technologiom i elastycznym opcjom konfiguracji możemy zapewnić Ci 100% bezpieczeństwo, niezawodność oraz zgodność z regulacjami prawnymi.

Zaawansowane technologie bezpieczeństwa

IQ Backup wykorzystuje szyfrowanie danych przesyłanych przez VPN S2S, zapewniając dzięki temu bezpieczną transmisję nawet przez sieć publiczną.

Dodatkowo dane są chronione za pomocą Immutable Backups, które uniemożliwiają manipulację lub zaszyfrowanie danych przez ransomware oraz Linux Hardened Repository, które izolują kopie zapasowe od zagrożeń zewnętrznych.

Elastyczność i skalowalność

Nasze rozwiązania są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej firmy. Możesz skonfigurować harmonogramy backupów, polityki retencji danych oraz reguły bezpieczeństwa zgodnie ze specyfiką swojej infrastruktury IT.

Automatyzacja i niezawodnoś

IQ Backup umożliwia automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oraz ich regularne testowanie. Z naszą usługą masz 100% pewność skutecznego odzyskiwania danych w przypadku awarii.

Wsparcie dla aplikacji SaaS

Dzięki integracji z Veeam Backup & Replication Enterprise IQ Backup pozwala na ochronę danych z aplikacji takich jak Microsoft Teams czy Google Workspace. Nasze rozwiązania doskonale wpasowują się w potrzeby firm korzystających z popularnych narzędzi SaaS.

Compliance i audytowalność

System IQ Backup spełnia wymagania dyrektyw takich jak NIS2 czy DORA. Zapewniamy pełną audytowalność środowiska oraz zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych.

Dlaczego powinieneś wybrać IQ Backup?

Trafiłeś na nasz artykuł, więc już samo to świadczy o tym, jak popularne i cenione są nasze produkty i usługi. Wybór IQ Backup to inwestycja w bezpieczeństwo i ciągłość działania firmy. Wdrażane przez nas rozwiązania eliminują ryzyko przestojów dzięki natychmiastowemu odzyskiwaniu danych oraz aktywnej ochronie przed zagrożeniami.

  • Możesz dostosować ofertę do swoich potrzeb dzięki przejrzystym kosztom i skalowalnym usługom.
  • Jako certyfikowany partner Veeam, oferujemy sprawdzone technologie backupu oraz wsparcie techniczne 24/7/365.
  • System natychmiast wykrywa anomalie i rekomenduje optymalizację zasobów IT zapobiegając przestojom operacyjnym.

Z pewnością masz do nas kilka pytań. Przejrzyj naszą ofertę i spersonalizuj swoją ofertę, wypełniając ankietę.

Źródła:

[1] 50 Cloud Backup Stats You Should Know In 2025

[2] Securing Microsoft 365 from Data Breaches and Cyber Attacks

[3] The Biggest Supply Chain Hack Of 2025: 6M Records Exfiltrated from Oracle Cloud affecting over 140k Tenants | CloudSEK

Podziel się: