801 090 005
+48 58 326 09 90
bok@iq.pl

Jak działa zabezpieczenie SPF?

SPF (z ang.: Sender Policy Framework) - rodzaj zabezpieczenia serwerów poczty przychodzącej (SMTP) przed przyjmowaniem korespondencji z niewłaściwych źródeł.

Filtr SPF działa bezpośrednio podczas połączenia między serwerem pocztowym nadawcy a serwerem pocztowym odbiorcy. SPF sprawdza czy serwer przekazujący korespondencję z danej domeny ma do tego uprawnienia. Np.: Pocztę w domenie: xyz.pl obsługuje serwer DNS o adresie IP: 222.111.55.22, jeśli przesyłka pocztowa przychodzi z serwera o tym adresie IP, wówczas bez problemu dotrze do odbiorcy. Jeśli natomiast poczta z domeny xyz.pl przychodzi z serwera pocztowego o innym adresie IP, wówczas nie będzie zaakceptowana przez SPF i nie zostanie dostarczona na konto adresata.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.openspf.org.

 

 

Usługę SPF samodzielnie można włączyć w panelu administracyjnym serwera wirtualnego - dajemy Państwu taką możliwość ponieważ filtr odbija nie tylko wiadomości typu SPAM, ale również emaile przychodzące z przekierowań lub z domen o nietypowej konfiguracji DNS. Uprawnienia przekazywania poczty dla danej domeny można nadać kilku serwerom poprzez odpowiednią modyfikację rekordu TXT w DNS domeny. Edycję rekordu należy przeprowadzić po zalogowaniu się do panelu administracyjnego serwera we właściwościach domeny.

Zabezpieczenie SPF zostało uruchomione na życzenie naszych Klientów - umożliwi ono eliminację SPAMU z fałszywymi adresami nadawców.