801 090 005
+48 58 326 09 90
bok@iq.pl

Raportowanie wiadomości jako SPAM

Jedną z funkcji ochrony antyspamowej jest możliwość raportowania wiadomości będących spamem. Funkcja ta jest dostępna gdy użytkownik:

-korzysta z poczty przy użyciu protokołu IMAP
-korzysta z programu pocztowego Roundcube

 

W celu zaraportowania jakiejś wiadomości jako spam, wystarczy tę wiadomość przenieść do katalogu SPAM. Następnie wskazana wiadomość jest dodana do globalnej bazy wiadomości będących spamem.

Na podstawie zgłoszeń innych użytkowników tej samej lub podobnej wiadomości jest wykonywana analiza i w przypadku określonej liczby raportów wiadomość otrzymuje punkty na podstawie których nasz system antyspamowy oznacza wiadomość jako SPAM.

 

Proces ten przebiega w następujący sposób:

 

 

Krok 1 Użytkownicy otrzymują wiadomość.

Krok 2 Następnie uznają ją za niechcianą i przerzucają tę wiadomość do katalogu SPAM.

Krok 3 Wskazana wiadomość zostaje przekazana do globalnej bazy wiadomości będących spamem.

Krok 4 Na podstawie często raportowanych wiadomości, system oznacza wiadomość jako SPAM.

Krok 5 Po poprawnej weryfikacji, wiadomość jest oznaczana jako SPAM i wszelkie przyszłe takie wysyłki są w ten sposób oznaczane.

 

 

UWAGA!

Funkcja ta służy do zgłaszania wiadomości będących SPAM-em, czyli wiadomości które w myśl rozumienia definicji spamu nie są wiadomości zamawianymi.

W ten sposób nie należy zgłaszać wszelkiego rodzaju wiadomości będących powiadomieniami, monitami czy też innych wiadomości które są wysyłane przez serwisy czy osoby dla których zaakceptowali Państwo subskrypcję.

 

Co jeśli wiadomośc została niepoprawnie oznaczona jako SPAM?

 

Jeśli jednak jakaś pożądana wiadomość została przez system oznaczona jako spam a nie jest ona dla Państwa spamem, należy ją przenieść z katalogu SPAM do innego katalogu, co spowoduje analogiczną analizę pod kątem nieoznaczania takiej wiadomości jako SPAM. Inną możliwością jest dodanie nadawcy takiej wiadomości do whitelisty:

http://pomoc.iq.pl/oa/whitelista