Pomoc

Sposoby szyfrowania poczty.

Ten artykuł pokrótce opisuje w jaki sposób zabezpieczyć pocztę e-mail przed jej przechwyceniem przez osoby niepowołane.
W celu zabezpieczenia wiadomości e-mail przed przechwyceniem stosuje się szyfrowanie. Dwa popularne sposoby szyfrowania to szyfrowanie SSL lub TLS oraz szyfrowanie PGP.

1. Szyfrowanie SSL/TLS.
Jest to szyfrowanie dostępne obecnie we wszystkich popularnych programach pocztowych. Aby je włączyć wystarczy w programie pocztowym zaznaczyć odpowiednią opcję. Czasem może być konieczne podanie odpowiedniego portu do połączenia, chociaż większość programów domyślnie ustawia prawidłowe porty przy wyborze odpowiedniego sposobu szyfrowania.
Szyfrowanie SSL/TLS szyfruje dane przesyłane pomiędzy lokalnym komputerem a serwerem pocztowym co uniemożliwia odczytanie wiadomości w wypadku przechwycenia ruchu. Opcja ta nie ma jednak wpływu na to co dzieje się z wiadomością po dostarczeniu jej na serwer poczty wychodzącej. Jeśli serwer adresata nie obsługuje szyfrowania to wiadomość nie będzie szyfrowana podczas przekazywania pomiędzy serwerami, nie będzie szyfrowana na docelowym serwerze, a jeśli odbiorca wiadomości nie ma u siebie włączonego szyfrowania SSL/TLS to podczas przesyłania wiadomości pomiędzy serwerem odbiorcy, a jego lokalnym komputerem również nie będzie szyfrowana.
Informacje jak skonfigurować programy pocztowe, w tym jak włączyć szyfrowanie SSL/TLS znajdują się na stronie  Konfiguracja programów pocztowych.

2. Szyfrowanie PGP.
Ten sposób szyfrowania pozwala na zaszyfrowanie wiadomości e-mail w taki sposób, że zostanie ona odszyfrowana dopiero przez docelowego adresata. Aby zaszyfrować wiadomość, nadawca musi skorzystać z klucza publicznego otrzymanego od adresata. Wiadomość tak zaszyfrowana jest przekazywana w sposób zaszyfrowany przez całą trasę dostarczania e-maila, aż do lokalnego komputera adresata, gdzie dopiero zostanie odszyfrowana przy zastosowaniu klucza prywatnego (tajnego) pasującego do udostępnionego wcześniej klucza publicznego. Instrukcja konfiguracji szyfrowania PGP na przykładzie programu Thunderbird znajduje się na stronie  Szyfrowanie PGP.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je nam!

Obowiązek informacyjny

Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady korzystania z serwisu internetowego oraz informuje o sposobach ochrony prywatności danych osobowych użytkowników serwisu internetowego znajdującego się pod adresem www.iq.pl, zwanego dalej Serwisem.