801 090 005
+48 58 326 09 90
bok@iq.pl

Dlaczego nie mogę wysyłać wiadomości – kod błędu 551 Zobacz: https://ipbl.iq.pl/1.2.3.4

Ten komunikat błędu jest otrzymywany wtedy gdy adres Ip komputera/hosta z którego wysyłamy wiadomość znajduje się na jednej z czarnych list RBL. Listy RBL (Realtime Blackhole List) są to listy które gromadzą dane na temat użytkowników, którzy rozsyłają SPAM w internecie.

 

Przy sprawdzaniu takich wysyłek używamy głównie list które wskazują komputery zarażone malwarem, gdyż często biorą one udział w wysyłaniu spamu. Jesli są Państwo na takiej liście, bardzo możliwe że Państwa komputer zarażony jest złośliwym oprogramowaniem (malware). 

Malware czyli złośliwe oprogramowanie, to wszelkie aplikacje, skrypty które umieszczone na komputerze, służa do rozprzestrzeniania się wirusów, kradzieży poufnych danych czy do masowych wysyłek spamu.Dodatkowo niektóre serwery pocztowe odbiorców weryfikują czasami reputację adresu Ip hosta autoryzującego się, oczywiście oprócz weryfikacji hosta wysyłającego pocztę, i wtedy taka poczta może być oznaczana jako spam.

Co zrobić żeby móc wysyłać pocztę?

 Jeśli są Państwo pewni ze komputer którego używaja jest wolny od złośliwego oprogramowania (malware), by odblokowac wysyłke należy:

Wejść na stronę widoczną w komunikacie błędu czyli na:
https://ipbl.iq.pl/

i potwierdzić iż nie rozsyłają Państwo spamu. W tym celu należy wpisać kod z obrazka i kliknąć przycisk "Potwierdzam". Po wykonaniu tych kroków adres Ip zostanie dodany do whitelisty naszego serwera pocztowego i wysyłka poczty będzie już możliwa.

 

Ważne!

Należy pamiętać iż adres IP komputera który widnieje na czarnych listach oraz został dodany do whitelisty, jest on dodany  do whitelisty na okres 1 miesiąca.


Co zrobić żeby definitywnie wypisać mój adres Ip z "czarnych" list RBL?
W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania:
1. Fakt ten można zgłosić providerowi usług internetowych, czyli firmie z której oferty usług dostarczania Internetu korzystamy. Powinien on zadbać o wypisanie tego adresu Ip z czarnych list.
2. Spróbować samodzielnie wypisać adres Ip z czarnych list, korzystając z linków do stron poszczególnych "czarnych" list RBL.